Soru & Cevap

Hurma Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kuru Hurmalar; 0-10 derece aralığında buzdolabında muhafaza edilmelidir. Daha yüksek sıcaklıklarda zaman içerisinde kurtlanma gibi problemler yaşanabilir.

Yaş Hurmalar; uzun süreli depolamalarda raf ömrünün uzayabilmesi için derin dondurucuda muhafaza edilmelidir. Daha kısa süreli depolamalarda buzdolabında da muhafaza edebilirsiniz.

Hurmalarınızı daha uzun süre taze kalabilmeleri için buzdolabında muhafaza etmenizi öneriyoruz.

Tüketmeden önce buzdolabından çıkartarak oda sıcaklığında 5-10 dakika aralığında bekletmeniz yeterli olacaktır. Yine yiyecek olduğunuz kadarını oda sıcaklığındaki bir suda hafifçe yıkadıktan sonra kurutarak tüketebilirsiniz.

Hurma tarımı geleneksel yöntemler ile yapılmaktadır. Üretiminde ve sonrasında herhangi bir kimyasal kullanılmadığı için, saklama koşullarına bağlı olarak kurtlanma görülebilir. Bu olağan bir durumdur.

Hurma fiyatlarını belirleyen en önemli etkenler arz, talep ve emektir.

Örneğin Acve Hurması dünyada sadece Medine’de yetişmektedir ve yoğun talep görmektedir. Dolayısıyla fiyatları daha yüksek olmaktadır. Bağdat Hurması ise üretimi daha kolay olan bir hurmadır. Bu nedenle fiyatları daha düşük olmaktadır.

Ayrıca hurmalarda kalibre farkı olabilmektedir. Bu hurmalar örneğin Mebrum-1 ve Mebrum-2 şeklinde sınıflandırılmaktadır. Mebrum-2 nispeten daha küçük olmaktadır. Kalite olarak aralarında bir fark bulunmamaktadır. 

Acve Hurması, Peygamber Efendimizin (sallâllâhu aleyhi ve sellem) mübarek elleriyle diktikleri bir hurmadır. Bu nedenle Peygamber Hurması olarak da bilinir.

Hakkında pek çok Hadis-i Şerif bulunan Acve, dünyada sadece Medine-i Münevvere’de yetişmektedir.

Mebrum ve Meşruk hurmaları aynı ağacın meyvesidir. Ağacın güneş görmeyen yüzündeki hurmalara Meşruk denir ve fiyat olarak daha uygundur.

Aynı ağaçtan toplanmaları nedeniyle birbirlerinin paketlerinde az miktarda kalabilirler. Ancak bazı firmalar bu iki hurmayı birleştirerek Mebrum adıyla satmaktadır. Hatta tamamı Meşruk cinsi olan hurmaları Mebrum olarak gösteren satıcılar da vardır.

Medinehurması.com olarak Mebrum cinsi hurmalarımızı kendi içinde kalibrelere ayırıyor; Mebrum-1 ve Mebrum-2 olarak sınıflandırıyoruz. Meşruk Hurma’yı ise ayrı olarak satıyoruz.

Sugai Hurması‘nın şeker oranı diğer hurmalara kıyasla düşük olduğu için diyabet hastaları tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Bu noktada hatalı anlamalara sebebiyet verilmemesi için hatırlatmak istiyoruz. Bütün hurma çeşitlerinde şeker bulunmaktadır. Sugai Hurması sadece daha az şekerlidir. Diyabet hastalarının, diğer tüm gıda ürünlerinde olduğu gibi doktorlarının tavsiyesine uymaları gerekmektedir.

Taze ve yaş tadıyla bilinen Sukkari Hurması, diğer hurmalara kıyasla daha yüksek şeker oranına sahiptir.

Kana kolay karışması ve içerdiği yüksek besin değerleri sayesinde vücut direncini hızlıca arttırmaktadır. Bu sebeple özellikle hamile hanımlar ve yeni anneler sıklıkla tercih etmektedir.

Her hurma besin değerleri bakımından zengin ve sağlığa faydalıdır.

Sugai; şeker oranı diğer hurmalara nazaran daha düşük bir hurmadır.

Amber; şeker oranı düşük ve lif oranı oldukça yüksek bir hurmadır.